JaszaiMari L1. Győr közelében, Ászár községben látta meg a napvilágot 175 évvel ezelőtt, 1850. február 24-én. Krippel Mária néven anyakönyvezték. Apja az Esterházy birtok uradalmi ácsa volt, anyja Keszely Julianna, nemesi származású, szépségéről híres asszony volt.

A nyolcgyerekes család Győrbe költözött. Mari öt éves sem volt, mikor elveszítette édesanyját, apja szigorúan, sokszor vizes kötéllel verve nevelte az árvákat.

2. Elemi iskoláit az Orsolya-rendi szerzetesi iskolában végzi, itt szerepelt először. A győri püspök elismerően állapítja meg, hogy micsoda tehetség. Az iskola mellett úri házakhoz járt cipőt pucolni.

3. 11 éves korában kezdett el dolgozni, először kocsmában, majd pesztonka, később egy cirkuszos család mellett cselédként. A königgrätzi csata poklába markotányosokkal jutott el. Ekkor még 16 éves volt. Bátorságáért oklevelet és 300 Forint jutalmat kapott.

4. Visszatért Győrbe, ahol épp Hubay Gusztáv színtársulata játszott. A még mindig csak 17 éves lány megszökött otthonról, és statisztának állt. A peleskei nótáriusban játszotta első szerepét. Később Budán, a népszínházban lett kardalos.

5. Budán ismerkedett meg későbbi férjével, Kassai Vidorral. Házasságuk két évig tartott, többé már nem ment férjhez.

6. Magánélete több viharos kapcsolatot jegyez. Reviczky Gyulát, akit halálos betegsége idején váltott le Szomory Dezsőre. Szeretői között találjuk Feszty Árpádot, vagy a fiatal, és ismert orvost, Plesch Jánost. Péchy Blanka szerint a törtető fiatalember pénzre és ismertségre áhítozott a díva mellett. A pár 1913-ban szakított, és Jászai elégtételként és fájdalmai enyhítésére ötezer koronát kért és kapott a családtól – állítólag ennyibe került neki az ifjú orvos protezsálása, bevezetése a társaságba.

7. Az első világháború idején szabadidejének nagy részét a sebesült katonák között töltötte. Pénzt és fáradságot nem ismerve ellátta őket ruházattal, dohánnyal, könyvekkel, édességgel, délutánonként pedig szavalataival igyekezett a fájdalmukon enyhíteni.

8. 1925. december 3-án állt utoljára színpadon Az arany ember Teréza mamája szerepében.

9. 1926. október 5-én hunyt el cukorbetegség következtében. Sírját még életében megépítette, a sírgödröt a régi Nemzeti Színház köveivel rakatta ki, a sírköve pedig az egyik oszlopából lett faragva.

Irodalom:
Földes Anna: Jászai Mari és a magyar színház (1983)
Jászai Mari: Emlékirat és napló (2016)
Péchy Blanka: Jászai Mari (1971)

Ajánló

  tROPUSImENEDEK

Keresés