hungarikumlogoAz Országyűlés a 2012. április 2-i ülésén fogadta el a nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. sz. törvényt. Célja az országos és helyi értékek számbavétele és védelmének biztosítása.

A jogszabály az önkormányzatoknak lehetóségként ajánlotta a helyi értéktárak létrehozását. A Települési Értéktárak létrehozását és működtetését a 114/2013. (IV. 16.) Korm. rendelet „a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok gondozásáról” szóló jogszabály szabályozza.

A különböző értéktárakban azokat az elemeket gyűjtik, melyek a magyarságra jellemző szellemi, anyagi, természeti vagy közösségi értékkel rendelkeznek. Innen lépcsőzetesen kerülhetnek egyre feljebb a kiválasztott elemek. A Települési értéktárból a megyei értéktárba, onnan a nemzeti értéktárba. Az értéktárak csúcsán a Hungarikumok listája szerepel, amelybe olyan elemek kerülhetnek be, amik ránk, magyarokra jellemzőek, külföldieknek a magyarokat juttatják eszébe.

Annak eldöntése, hogy mi kerülhet bele az egyes értéktárakba, az adott értéktár bizottságának feladata.

A Mátészalkai Települési Értéktár Bizottság 2014-ben alakult meg. A bizottság tagjai: Tóth Béla - elnök, Dr. Cservenyák László - bizottsági tag, Dr. Stonawski Tamás - bizottsági tag.

A Mátészalkai Települési Értéktár bővítéséré bárki javaslatot tehet. A javaslattétel a törvényben foglalt dokumentum 1. számú mellékletével tehető meg, melyet Mátészalka város polgármesterének címezve kell elküldeni. Elektronikus úton a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre, vagy postai úton a 4700 Mátészalka, Hősök tere 9. címre.

A Mátészalkai Települési Értéktárba felvett értékek listája (Kulturális örökség):

01. Csiky Júlia munkássága és a Mátészalkai Cigányegyüttes története
02. Csizmadia palota - Képes Géza Városi Könyvtár (Bajcsy-Zs. u. 22.)
03. Csizmadia park - Nagyvégesi (Décse) pompakút (Széchenyi út)
04. Farkas József munkássága - a Szatmári Múzeum alapítója
05. Farkas Sándor kályhás és fazekas mester munkássága
06. Feldman-féle Üzletház - ÁNTSZ épülete (Kossuth út 25.)
07. Főszolgabírói Hivatal - Járási Kormányhivatal épülete (Kölcsey tér 2.)
08. Görög Katolikus Templom (Kisfaludy u. )
09. Hősök Emlékiskolája (Kölcsey tér)
10. Kegyeleti Park - régi református temető (Zöldfa u.)
11. Kossuth téri Református Nagytemplom (Kossuth tér 2.)
12. Kossuth téri Római Katolikus Nagytemplom Szent József Plébániatemplom épülete (Kossuth tér 1.)
13. Megyeháza - Szentpétery Kulturális Központ régi épülete (Kölcsey u. 2.)
14. Négy Évszak Óvoda faragott tárgyai - Schmidt Sándor és Baloghné Béres Györgyi faragóművész munkái
15. Ortutay villa - Viktor-Szabados ház (Rákóczi út 6.)
16. Péchy palota - Szatmári Múzeum épülete (Kossut út 5.)
17. Schwarz-Szalkai ház - az elsö villamosított lakóház (Kossuth út 16.)
18. Szatmár Táncegyüttes
19. Szatmár Vármegyei Kaszinó - Fogyatékosok Nappali Foglalkoztatójának épülete (Kölcsey tér)
20. Széchenyi István Általános Iskola épületének régi szárnya (Széchenyi út 7.)
21. Szekér-kocsi-hintó gyűjtemény (Szatmári Múzeum)
22. Városi Bíróság - korábban Városháza épülete (Kossuth út 23.)
23. Vay kúria - Rácz-kastély - Kastélyszálló és kertje (Almáskert u. 1. )
24. Zukor - Novák ház (Kossuth út 13.)
25. Zsidó temető - Árpád-kori szalkai temető (Fellegvár u.)
26. Zsinagóga épülete (Kossuth út 5.)